Farní dům "pod dozorem" Šebestiána Kubínka

Prostor, který slouží životu a vzájemnému setkávání.
Bezpečné místo, které je otevřené každému s dobrými úmysly bez ohledu na vyznání. Místo, které propojuje jednotlivce, skupiny i generace.
Prostor, který slouží životu a vzájemnému setkávání

Farní dům Šebestiána Kubínka se buduje jako zázemí pro aktivity farnosti i široké veřejnosti, což koresponduje se současně probíhajícím synodálním procesem v církvi, podníceným papežem Františkem.

Poskytne důstojné prostory pro setkávání, konání kulturních akcí např. pravidelné setkávání seniorů, vánoční posezení, oslavy apod. Umožní i konání akcí, které by byly v případě nepřízně počasí rušeny. Bude se zde scházet veřejnost pro rozšíření svých znalostí, setkávání věřících, farních rad, dále setkávání mládeže, volnočasové aktivity dětí a mládeže, příměstské tábory. Bude zde také probíhat výuka náboženství a různých přednášek především v odpoledních a večerních hodinách.

Pojmenováním nově budovaného objektu po našem významném blažovickém rodáku se chceme přihlásit k jeho odkazu, nicméně finální výstižné pojmenování ještě hledáme.

Studie novostavby byla navržena Ing. arch. Ivo Švábenským. Projektovou dokumentaci pro stavební povolení zpracovala firma 4P Invest.

Hlavní budova je třípodlažní (suterén, 1NP a obytné podkroví), k ní přiléhá jednopodlažní víceúčelový sál.

V prvním nadzemním podlaží se nachází jedna větší víceúčelová místnost, kancelář, garáž a sociální zázemí.

V podkroví budou 2 bytové jednotky, jejichž pronájem by měl do budoucna pomoci při financování farnosti.

Venkovní plochy zahrnují komunikace pro pěší, parkovací stání pro návštěvníky, dětské hřiště a plochu pro setkávání mládeže a různých společenství.

V roce 2015 byla původní budova z bezpečnostních důvodů zbourána. Stavební práce započaly v roce 2019.

Hrubou stavbu se podařilo (v podstatě svépomocí) dokončit v roce 2022, kdy byla zastřešena a osazena střešními okny. Vzhledem k finančním možnostem farnosti se přistoupilo k etapizaci stavby - v první fázi bude dokončena hlavní budova a následně teprve sál s kuchyní.

V hlavní budově jsou již hotovy rozvody elektroinstalace, vzduchotechniky, vodovodních instalací, odpadů a ústředního vytápění (na bázi tepelného čerpadla). Dále byly provedeny vnitřní omítky a dokončuje se zateplení střechy a montáž sádrokartonových podhledů.

Struktura dosavadních výdajů

koupě nemovitosti, projektové a přípravné práce 1 410 613 Kč
stavební materiál 2 463 912 Kč
stavební práce dodavatelsky 3 371 405 Kč
elektroinstalace 505 332 Kč
zdravoinstalace 535 142 Kč
topení 1 627 035 Kč
vzduchotechnika 248 667 Kč
okna 835 091 Kč
manipulace s materiálem, zemní práce, pojištění, půjčení nářadí, ostatní 369 569 Kč
celkem do 8.4.2024 11 366 768 Kč

Investorem stavby je Římskokatolická farnost Blažovice, která výstavbu hradí především z kostelních sbírek a finančních darů farníků, za jejichž štědrost jsme velmi vděční. Stavbu dlouhodobě podporuje Obec Blažovice, dvěma individuálními dotacemi podpořil stavbu i Jihomoravský kraj. Děkujeme!

Stavbu bychom rádi v horizontu dvou let dokončili, aby mohla být využívána. Pro dokončení stavby (bez vybavení) potřebujeme ještě asi 7 mil. Kč.

Za předpokladu, že nepoklesnou sbírky a individuální dary fyzických osob, za předpokladu získání další dotace od obce, nám pořád chybí ještě asi 4,6 milionů Kč, které bude třeba vypůjčit. Nadále se pokoušíme získat finanční podporu z veřejných zdrojů, ale dotační možnosti jsou v našem případě velmi omezené.

Vzhledem k současné situaci na trhu hypoték není pro farnost reálné na dostavbu použít bankovní úvěr. Významnou pomocí při financování stavby by mohly být i nadále finanční dary fyzických nebo právnických osob, na které farnost vystaví potvrzení pro daňové účely, příp. dle zájmu dárce může být sepsána darovací smlouva. Dalším zdrojem, byť přechodným, mohou být bezúročné půjčky. Půjčené prostředky budou rovněž podloženy smlouvou o zápůjčce.

Jak se mohu podílet na financování já?

Pokud Vás tato myšlenka oslovila a chtěli byste se připojit ke spolufinancování výstavby Farního domu Šebestiána Kubínka, můžete poslat svůj příspěvek na bankovní účet farnosti 169131022/0300, s žádostí o vystavení potvrzení o poskytnutém daru pro daňové účely se můžete obrátit na Martu Řičánkovou (marta.ricankova@seznam.cz).

Za Vaši pomoc děkujeme!

Za Vaši pomoc děkujeme!

Každé budování vyžaduje mnoho úsilí, odříkání, modliteb.

Vkládáme část prostředků, které nám byly svěřeny (peníze, čas, schopnosti), ve prospěch pastoračního projektu, věřme tedy, že zúročení našich vkladů bude veliké.

Nechme se povzbudit příkladem našich předků, jejichž zbožnost a důvěra v Boží pomoc vedly k vybudování našeho kostela – v době hospodářské krize a bez dotací!

Svoje nápady, připomínky, otázky a poznámky můžete psát pastorační farní radě.